En Tehlikeli 5 Linux Komutu

Çoğu kişi Linux’a ait terminal komutlarının hem kolay, hem de güçlü bir yapıda olduğunu bilmekte. Bu durum özelliklede program geliştiricileri tarafında hata yapmaya yönelik kaygılar yaşanmaması adına komutların çalıştırılarak bir güç mekanizması ortaya çıkmasını sağlar. Linux’un bu komutlar arasında en yaygın bilineni ise dosya silme komutudur. Bu komut sayesinde hiçbir engele takılmadan sualsiz bir şekilde Linux kapsamında yer alan herhangi bir dosyayı rahatlıkla silebilme özelliğini taşımaktadır. Şöyle açıklayacak olursam, Windows işletim sisteminde “Bu dosya silinemez” yazısını görmektense Linux’un bu özelliği bence özgür kılınmak adına en güzel örnek diyebilirim. Fakat bu özellik konu dışına aktarıldığında o kadar da güzel değil, çünkü Windows da bir belge veya benzeri bir dosya silindiği vakit uyarı penceresi gelir, Linux da ise maalesef bu durum söz konusu olmamakta ve bazen yanlışlıkla silinen önemli dosyaların bu şekilde heba olduğunu söylemekte de fayda var. Silme ve benzeri tehlikeli Linux komutlarını sizler için araştırıp derleyerek aşağıda paylaştım.

EN TEHLİKELİ 5 LİNUX KOMUTU

RM –RF Komutu

Sil komutunun tekrarlamalı hali olan rm –rf komutu dosyanın veya içinde yer alan herhangi bir bilginin hızlıca silinme yolu olmaktadır. Bu durum en ufak bir isim hatası veya farklı bir dosya adının yazılmasıyla önüne geçilemeyen zararlara yol açabilir.

Örnek komut: – rm -r

:(){:|&};: Komutu

Linux “:” şöyle bir komut fonksiyon işleminde dahi tanımlama yapıp çalıştıktan sonra iki farklı açıdan biri ön, bir diğeri arka olmak üzere iki kez çağırma işleminde bulunur. Bu nedenle birçok program geliştiricisinin de değindiği “Linux komutunun aslında canlı bir bomba olmakta” deyimi şüphesiz yerinde bir cümle olmakta. Bu işlem doğrultusunda sistem donma aşamasına gelene dek ardı ardına durmadan çalışma fonksiyonunu devrede tutar.

Hard Disk Formatla Komutu

Bu komut genellikle Linux işletim sistemine yeni geçiş yapmış acemilerin başına gelmekte. Durum tamamen hard diski yanlışlıkla silmek için birden fazla ortam oluşmasını sağlamaktadır. Nitekim bu da size olumsuz bir durum oluşturmaktan başka bir şey sağlamaz.

Örnek komut: mkfs.ext3/dev/hda

Hard Diski Sil Komutu

Kullanılan bu komut ile birlikte hard diskinizde yer alan bozuk dosya silme veya üzerine yazma işlemi değil tamamen hard diskin silinmesine yol açarak sıfırlarla dolmasını sağlayan bir komuttur.  Sistemi her ne kadar sıfırdan kurmak için kullanılan faydalı bir komut olsa da söyleyeceğim şu ki; hard diski tamamen silmek hiçti olumlu bir fikir olmamakta.

Örnek komut: dd if=/dev/zero of=/dev/hda

 

Hard Diskin Üzerine Yaz Komutu

Eğer bilgisayarınız üzerinde yılların emeği ve çok önemli dosyalarınız mevcut ise bu komuttan uzak durmanızı öneriyorum. Her ne kadar hard disk formatlama durumu hayatımızda önemli bir komut işlemini tabi etse de, çalıştıracağınız bu komut sizi tamamen felakete götürmektedir.

Örnek komut: command > /dev/hda

 

 

Şu kategoriye gönderildi: Linux

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir